
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / uredski-zargon-starijih-kolega-zbunjuje-mlade-generacije
Uredski žargon starijih kolega zbunjuje mlađe generacije
Mlađe generacije imaju iznimnih problema s razumijevanjem "poslovnog jezika" starijih i to nije neka tajna, no LinkedIn i Duolingo išli su provjeriti o kolikom se nerazmijevanju radi.
Istraživanje je ispitalo 1016 zaposlenika u Ujedinjenom Kraljevstvu u dobi od 18 do 76 godina, definirajući mlađu generaciju kao one rođene između 1981. i 2012., a starije kao one od 1946. do 1980. godine. Iznenađujuće, 69 posto mladih kaže da njihovi kolege na poslu govore previše žargona, dok samo 38 posto starijih ima iste sumnje.
Ali, najprije, pročitajte citat koji se koristio u istraživanju:
"U redu, ljudi, uključimo se u neke proaktivne ideje i sinergizirajmo više funkcija kako bismo iskoristili svoje temeljne kompetencije i maksimizirali rezultate. Razmišljajmo izvan okvira i optimizirajmo svoju propusnost dok usklađujemo naše ključne pokazatelje izvedbe. Ne zaboravite dodirnuti bazu i osigurati vidljivost na nisko visi plodu, osiguravajući da ostanemo na pravom putu s našim strateškim ciljevima. Ključno je iskoristiti naša skalabilna rješenja i usvojiti pristup koji se temelji na podacima kako bismo potaknuli promjene paradigmi i postigli naše sveobuhvatne ciljeve. Zaronimo duboko, istražimo detaljne detalje i okrenimo se ako je potrebno, a sve to dok potičemo kulturu stalnog poboljšanja."
Ako vam ovo zvuči kao neki drugi jezik, niste sami. Iako se radi o teško mogućem scenariju gdje će se sve ovo izgovoriti u jednom govoru, sigurno ste sve fraze čuli bar jednom u određenim situacijama. Zato nije rijetkost vidjeti na LinkedInu mlade kako izbacuju korporativne poštapalice potpuno posrpdno.
Studija je imala za cilj prokazati najgori žargon na radnom mjestu, za koji autori upozoravaju da bi mogao "zabijati klin među generacijama", pri čemu gotovo polovica (48 posto) milenijalaca i Zoomera kaže da se "zbog poslovnih sranja" osjećaju "manje uključenima".
I dok se generacija Z osjeća izostavljeno, 54 posto se zaista trudi promijeniti način na koji govore na poslu, što je porazno jer nije prirodno. Za usporedbu, samo 32 posto starijih priznaje da to čini, što sugerira da su mnogi od njih već izgubljeni.
Nažalost, ova se navika proteže i na život izvan ureda, a 64 posto Gen Z/milenijalaca priznalo je da koriste žargon kod kuće.
Ova nova jezična barijera može čak imati strašne posljedice na profesionalnom planu. S obzirom na to da 60 posto mladih kaže da žargon zvuči kao drugi jezik, 46 posto priznalo je da ih je pogrešno razumijevanje određenih pojmova dovelo do pogreške na poslu.
Više od polovice, 54 posto, i dvostruko više od Gen X/Boomers, je čak moralo guglati neku riječ tijekom sastanka u pokušaju da razumiju o čemu se govori. Što je još sramotnije, 83 posto je upotrijebilo riječ kojoj nisu znali značenje u profesionalnoj situaciji.
Dakle, ne samo da stariji pristupaju mlađima nerazumljivim frazama, nego im ne pomaže ni razumjeti ih pa se došlo do toga da 69 posto mlađih zaposlenika kaže da su morali sami shvatiti ove stvari. Kao da stariji misle ako ih se ne razumije, superiorniji su mlađima...