https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / internet / trend-velike-depresije-na-drustvenim-mrezama-ususret-rastucim-strahovima-od-tarifa

Trend Velike depresije na društvenim mrežama ususret rastućim strahovima od tarifa

Koncept "Velike depresije" stekao je popularnost među influencerima na društvenim mrežama tijekom prvog tjedna travnja 2025. godine, prema podacima GlobalDate-a. To je uglavnom potaknuto raspravama o američkom carinskom kaosu i zabrinutostima zbog potencijalnih gospodarskih padova.

Porast rasprava usko je povezan s usporedbama između trenutnih gospodarskih politika, posebno tarifa, i onih koje su bile na snazi u razdoblju pred Veliku depresiju, konkretno Tarifnim zakonom Smoot-Hawley iz 1930. godine. Povećanje tarifa postalo je centralna tema rasprava, izazivajući zabrinutosti zbog mogućih trgovinskih ratova, usporenog rasta BDP-a i opće gospodarske nestabilnosti.

„Influenceri, uglavnom zabrinuti i oprezni, koriste povijesni kontekst Velike depresije kako bi oblikovali svoju analizu trenutnih gospodarskih trendova i politika, crpeći izravne paralele s događajima koji su prethodili depresiji i potičući šire razgovore o mogućim posljedicama,“ komentirala je Shreyasee Majumder, analitičarka društvenih mreža u GlobalData-u.

„Neki influenceri izražavaju ozbiljnu zabrinutost da bi tarife, s mogućim povećanjem američkih stopa koje bi mogle premašiti vrhunac razdoblja Smoot-Hawley, mogle dovesti do globalnog trgovinskog rata i nanijeti značajnu štetu gospodarstvu. Također ističu da bi implementacija tarifa mogla rezultirati višim cijenama za potrošače, smanjenom globalnom konkurentnošću američkih tvrtki i, posljedično, širim gospodarskim padom,“ zaključila je Majumder.

Velika depresija:

Bila je najduža i najteža ekonomska kriza u modernoj povijesti zapadnog svijeta. Započela je nakon kraha burze u listopadu 1929. i trajala je tijekom 1930-ih. Karakterizirali su je masovna nezaposlenost, pad BDP-a, deflacija, bankroti i socijalni nemiri.

Zakon o carinama Smoot-Hawley (1930.):

Ovaj zakon podigao je carine na tisuće uvoznih proizvoda u Sjedinjenim Državama. Smatra se da je pridonio produbljivanju Velike depresije poticanjem trgovinskih ratova jer su druge zemlje odgovorile vlastitim carinama, što je smanjilo međunarodnu trgovinu.