https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / telekomima-rastu-troskovi-ali-krecu-u-transformaciju

Telekomima rastu troškovi, ali kreću u transformaciju

Prema procjenama analitičara očekuje se da će telekom tržište nastaviti rasti, prvenstveno zahvaljujući sve većoj potražnji za podatkovnim prometom potaknutom popularnošću digitalnih usluga i OTT platformi. Implementacija 5G mreža otvorit će nove mogućnosti za rast i inovacije. Međutim, telekom operatori će se morati suočiti s izazovima poput intenzivne konkurencije, potrebe za značajnim ulaganjima u infrastrukturu i transformacije tradicionalnih poslovnih modela.

Ipak, carine na uvoz mrežne opreme i druge telekomunikacijske tehnologije mogu povećati troškove za telekom operatere, što može usporiti implementaciju novih mreža (npr. 5G) i utjecati na cijene telekomunikacijskih usluga.

OTT igrači poput Netflixa i sličnih platformi imat će i dalje značajan utjecaj na telekom tržište. Oni su ključni pokretači potražnje za širokopojasnom vezom, ali istovremeno predstavljaju konkurenciju tradicionalnim TV uslugama. Budućnost će vjerojatno obilježiti sve veća suradnja i integracija između telekom operatora i OTT platformi, s ciljem pružanja boljeg i sveobuhvatnijeg korisničkog iskustva, što se na hrvatskom tržištu već događa i u to su ušli Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska. Telekom operatori koji uspiju prilagoditi svoje poslovne modele, iskoristiti potencijal 5G tehnologije i učinkovito surađivati s OTT igračima bit će u najboljoj poziciji za uspjeh na dinamičnom telekom tržištu.

Eksplozija potrošnje digitalnog sadržaja, uključujući video streaming, online igranje, društvene mreže i cloud usluge, nastavit će eksponencijalno rasti. To će stvoriti ogroman pritisak na telekomunikacijske mreže u pogledu kapaciteta, brzine i pouzdanosti. Očekuje se daljnje ulaganje u nadogradnju infrastrukture, posebno u optičke mreže (FTTH) i 5G tehnologiju.

Analitičari govore kako potrošači sve više traže integrirane pakete telekomunikacijskih usluga koji uključuju fiksnu širokopojasnu vezu, mobilne usluge, a često i TV sadržaj. Telekom operatori će se fokusirati na ponudu atraktivnih FMC paketa kako bi povećali lojalnost korisnika i smanjili churn (odljev korisnika).

U sve konkurentnijem okruženju, korisničko iskustvo postaje ključni diferencijator. Telekom operatori će morati ulagati u poboljšanje korisničke podrške, personalizaciju ponuda, jednostavnost korištenja usluga i proaktivno rješavanje problema kako bi zadržali korisnike i privukli nove.

S rastućom količinom prenesenih podataka i sve većom sofisticiranošću kibernetičkih prijetnji, sigurnost mreža i privatnost korisničkih podataka postat će prioritet za telekom operatere. Ulaganje u sigurnosne mjere i transparentnost u upravljanju podacima bit će ključno za izgradnju povjerenja korisnika.

S rastućom količinom prenesenih podataka i sve većom sofisticiranošću kibernetičkih prijetnji, sigurnost mreža i privatnost korisničkih podataka postat će prioritet za telekom operatere. Ulaganje u sigurnosne mjere i transparentnost u upravljanju podacima bit će ključno za izgradnju povjerenja korisnika.

Prema izvješću Dell'Oro Group iz ožujka 2025., globalna kapitalna ulaganja u telekomunikacije smanjila su se za 11% u 2024. godini, s očekivanim stagniranjem u 2025. godini. Ovo smanjenje ulaganja može utjecati na kvalitetu i dostupnost usluga, potencijalno opravdavajući povećanje cijena za korisnike.

Carine od 10–125% na kinesku elektroniku i mrežnu opremu direktno utječu na proizvođače poput Ericssona i Nokije, koji ovise o kineskim dobavljačima. Ovi troškovi prenose se na telekom operatere, što usporava implementaciju 5G mreža i FTTH infrastrukturu. Procijenjeno je da će cijene pametnih telefona, routera i drugih uređaja porasti za 15–20% do kraja 2025. zbog carina i skupljih komponenti.

Kako bi zaštitio potrošače od neočekivanih povećanja cijena, britanski regulator Ofcom je u siječnju 2025. godine uveo zabranu povećanja cijena tijekom trajanja ugovora za usluge mobilne telefonije, širokopojasnog interneta i plaćene televizije. Ova mjera zahtijeva od pružatelja usluga da unaprijed jasno navedu sve buduće promjene cijena u novčanim iznosima, omogućujući potrošačima bolje planiranje troškova.

U Mađarskoj, vlada premijera Viktora Orbána nastoji postići dogovor s telekomunikacijskim tvrtkama kako bi se obuzdao rast cijena usluga, s obzirom na gotovo 16% povećanja telekomunikacijskih naknada početkom 2025. godine. Ove inicijative imaju za cilj zaštititi potrošače od daljnjih poskupljenja.

S druge strane, rast cijena telekomunikacijskih usluga u Hrvatskoj rezultat je kombinacije inflacije, povećanih troškova modernizacije infrastrukture te regulativnih promjena. Dok telekomi nastoje održati visoku kvalitetu usluga kroz ulaganja u mreže velikog kapaciteta i digitalizaciju, korisnici se suočavaju s financijskim pritiskom koji može utjecati na njihove potrošačke navike i lojalnost prema operaterima. Daljnji razvoj situacije ovisit će o sposobnosti telekoma da balansiraju između ulaganja i pristupačnih cijena za krajnje korisnike.

Od 2023. godine telekomi koriste indeksnu klauzulu koja omogućuje godišnje usklađivanje cijena prema inflaciji bez mogućnosti raskida ugovora od strane korisnika i ove godine svi telekomi i Hrvatski Telekom, A1 Hrvatska i Telemach Hrvatska podigli su cijene 3 posto. HT je od ožujka 2025. povećao cijene za 3%, dok su A1 Hrvatska i Telemach najavili slična povećanja od travnja i svibnja iste godine. Ovo je treća godina zaredom da telekomi primjenjuju indeksnu klauzulu.

Telekom operatori sve češće ulaze u partnerstva s OTT platformama. To može uključivati ponudu paketa koji kombiniraju telekomunikacijske usluge s pretplatama na OTT servise, integraciju OTT aplikacija u set-top box uređaje ili ponudu posebnih podatkovnih paketa za streaming. Ovakva partnerstva mogu biti obostrano korisna, povećavajući bazu korisnika i smanjujući churn.