
Link: https://www.ictbusiness.info / gadgeti / svijet-pozdravlja-izuzeca-od-tarifa-na-telefone-ali-ostaje-oprezan
Svijet pozdravlja izuzeća od tarifa na telefone, ali ostaje oprezan
Odluka američke vlade da izuzme pametne telefone, računala i niz drugih proizvoda od reciprocnih tarifa privremeno je olakšala globalnim dobavljačima. Međutim, analitičari smatraju da ovaj pomak naglašava povećanu nesigurnost koja suočava globalne lance opskrbe.
Američki ministar trgovine Howard Lutnick objasnio je da će olakšanje u vezi s reciprocim tarifama na pametne telefone i druge elektroničke proizvode biti privremeno. SAD planira uključiti te proizvode u naknade za poluvodiče u roku od nekoliko mjeseci. Predsjednik Donald Trump najavio je da će kasnije ovog tjedna otkriti stope koje planira nametnuti na poluvodiče, dodajući da nije nužno korisno biti nepopustljiv u vezi s tim pitanjima.
Kina je bila spremna na nove američke carine na uvoz i odgovorila je kontra-tarifama. Međutim, zemlja je dala izuzeće američkim tvrtkama koje proizvode poluvodiče, a outsourcing proizvodnje prebacuju na Tajvan. Američke tvrtke za čipove, uključujući Qualcomm i AMD, čiji čipovi nastaju u TSMC-u, neće biti podložni novim kineskim carinama na temelju zemlje podrijetla.
„Za sve integrirane sklopove, bilo da su pakirani ili nepokapani, deklarirana zemlja podrijetla za carinske kupnje na uvoz je lokacija postrojenja za proizvodnju wafer-a“, izjavila je državna kineska Udruge za poluvodičku industriju (CSIA) u obavijesti na svom WeChat računu. Tijelo je napomenulo da silikoni koje proizvode tvrtke poput Intela, Texas Instrumentsa i ADI-a, koje imaju vlastite proizvodne kapacitete u SAD-u, mogu biti klasificirani kao proizvod SAD-a te podložni carinskim stopama od 84 posto ili višim.
Ovaj razvoj događaja je povezan s rastućom napetostima između SAD-a i Kine, koje imaju veliki utjecaj na globalno tržište poluvodiča. Uvođenje novih tarifa i carinskih mjera često ima značajan utjecaj na međunarodne lance opskrbe, a u ovom slučaju posebno se odnosi na ključnu industriju poluvodiča, koja je od vitalnog značaja za proizvodnju tehnologije kao što su pametni telefoni, računala, automobili i drugi elektronika. Odnosi između SAD-a i Kine u području trgovine poluvodičima također će oblikovati geopolitičke dinamike, s utjecajem na strateške odluke velikih tehnoloških tvrtki i tržište rada u globalnim industrijama.