https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / pokretanje-akcijskog-plana-za-ai-kontinent-od-strane-europske-komisije

Pokretanje Akcijskog Plana za AI Kontinent od strane Europske komisije

Europska komisija pokrenula je Akcijski plan za kontinent umjetne inteligencije. Očekuje se da će potaknuti Europsku uniju da postane globalni lider u umjetnoj inteligenciji. Kako je izložila predsjednica Ursula von der Leyen na AI Action Summitu u veljači 2025. u Parizu, ova ambiciozna inicijativa trebala bi transformirati snažne tradicionalne industrije Europe i njezin izuzetan bazen talenata u snažne motore inovacija i ubrzanja umjetne inteligencije. Plan će ojačati inovacijske kapacitete Europske unije u umjetnoj inteligenciji kroz akcije i politike vezane uz pet ključnih stupova. 

Prvi stup je izgradnja velike infrastrukture za podatke i računalstvo umjetne inteligencije. Europska komisija ojačat će europsku infrastrukturu za umjetnu inteligenciju i superračunala s mrežom AI tvornica. 13 od tih tvornica već se postavlja oko vodećih superračunala Europe. One će podržavati EU startupove za umjetnu inteligenciju, industriju i istraživače u razvoju modela i aplikacija umjetne inteligencije. 

EU će također pomoći u uspostavljanju AI gigatvornica. To će biti velike pogone opremljene s približno 100.000 AI čipova, četiri puta više nego trenutne AI tvornice. Privatna ulaganja dodatno će se poticati kroz InvestAI, koji će mobilizirati 20 milijardi eura ulaganja za do pet AI gigatvornica diljem EU-a. Kako bi se potaknula ulaganja privatnog sektora, Europska komisija također će predložiti Zakon o razvoju oblaka i umjetne inteligencije (Cloud and AI Development Act). Cilj je barem utrostručiti kapacitet podatkovnih centara EU-a u sljedećih pet do sedam godina, s prioritetom na visoko održivim podatkovnim centrima. 

Drugi stup je povećanje pristupa velikim i visokokvalitetnim podacima. Važan element Akcijskog plana je stvaranje podatkovnih laboratorija (Data Labs), koji okupljaju i kuriraju velike količine visokokvalitetnih podataka iz različitih izvora u AI tvornicama. Sveobuhvatna strategija Unije podataka (Data Union Strategy) bit će pokrenuta 2025. kako bi se stvorilo pravo unutarnje tržište za podatke koje može skalirati AI rješenja. 

Drugi dio strategije je razvoj algoritama i poticanje usvajanja umjetne inteligencije u strateškim sektorima EU-a. Unatoč potencijalu umjetne inteligencije, samo 13,5 posto tvrtki u EU-u usvojilo je umjetnu inteligenciju. Kako bi razvila prilagođena AI rješenja, povećala njihovu industrijsku upotrebu i punu primjenu u strateškim javnim i privatnim sektorima EU-a, Komisija će pokrenuti strategiju Apply AI u nadolazećim mjesecima. Inovacijska infrastruktura europske umjetne inteligencije, uključujući posebno AI tvornice i Europske digitalne inovacijske centre (EDIHs), igrat će važnu ulogu u ovoj strategiji. 

Pretposljednji stup plana Europske komisije je jačanje vještina i talenata za umjetnu inteligenciju. Kako bi zadovoljila rastuću potražnju za talentima za umjetnu inteligenciju, Komisija će olakšati međunarodno zapošljavanje visoko kvalificiranih stručnjaka za umjetnu inteligenciju i istraživača kroz inicijative kao što su Talent Pool, Marie Skłodowska-Curie akcija "MSCA Choose Europe" i programi AI stipendija koje nudi nadolazeća Akademija vještina za umjetnu inteligenciju (AI Skills Academy). Ove akcije doprinijet će pravnim migracijskim putovima za visoko kvalificirane radnike izvan EU-a u sektoru umjetne inteligencije te privući najbolje europske istraživače i stručnjake za umjetnu inteligenciju natrag u Europu. Također će razviti obrazovne i programe obuke o umjetnoj inteligenciji i generativnoj umjetnoj inteligenciji u ključnim sektorima, pripremajući sljedeću generaciju stručnjaka za UI te podržavajući usavršavanje i prekvalifikaciju radnika.

Posljednji ključni stup koji Komisija planira implementirati je pojednostavljenje regulative. Zakon o umjetnoj inteligenciji (AI Act) povećava povjerenje građana u tehnologiju te pruža investitorima i poduzetnicima pravnu sigurnost potrebnu za širenje i primjenu UI-a diljem Europe. Komisija će također pokrenuti AI Act Service Desk kako bi pomogla poduzećima da se usklade sa Zakonom o UI-u. To će služiti kao središnja kontaktna točka i centar za informacije i smjernice o Zakonu o UI-u.

S ovim Akcijskim planom, Komisija je otvorila dvije javne konzultacije koje traju do 4. lipnja 2025., kako bi dodatno oblikovala ove inicijative Akcijskog plana za kontinent umjetne inteligencije. Treća konzultacija počet će u svibnju. Paralelno s tim, Komisija će organizirati dijaloge s predstavnicima industrije i javnog sektora kako bi pomogla oblikovati strategiju Apply AI. Ovi dijalozi, zajedno s javnim konzultacijama, identificirat će relevantne primjere neiskorištenog potencijala u usvajanju tehnologija UI-a u specifičnim sektorima, njihovu trenutnu integraciju u poslovne i proizvodne procese te prilike za širenje unutar tih sektora i šireg gospodarstva.

U kontekstu utjecaja carinskog rata na IT tržište, pokretanje ovakvog Akcijskog plana može imati značajan utjecaj na međunarodnu suradnju i konkurenciju. Carinski ratovi i geopolitika mogu oblikovati pristup tržištima podataka, tehnologijama i infrastrukturi potrebnoj za razvoj AI-a. Europska Unija nastoji ojačati vlastitu proizvodnu i istraživačku kapacitetu u AI-u, što može smanjiti ovisnost o vanjskim tržištima, dok istovremeno jača interne inovacijske lance.

Spomenuti Zakon o umjetnoj inteligenciji je ključni regulatorni okvir EU za umjetnu inteligenciju. Njegov je cilj uspostaviti jedinstvena pravila diljem EU kako bi se potaknulo povjerenje u AI, zaštitila temeljna prava i potaknule inovacije. Zakon klasificira AI sustave prema riziku, s različitim obvezama za različite razine rizika.

Hrvatska kao članica Europske unije bit će dio ovog Akcijskog plana. Hrvatska bi trebala prepoznati prilike koje se otvaraju kroz ovaj plan, posebno u pogledu pristupa financiranju, razvoju infrastrukture (poput EDIH-ova), jačanju vještina i poticanju usvajanja umjetne inteligencije u svojim gospodarskim sektorima. Hrvatska ima potencijal iskoristiti europske inicijative za jačanje vlastitog AI ekosustava.

Kako bi zadovoljila rastuću potražnju za talentima u području UI-a, Komisija će olakšati međunarodno zapošljavanje stručnjaka te osnovati Akademiju za vještine u umjetnoj inteligenciji (AI Skills Academy). Inicijative poput stipendija Marie Skłodowska-Curie i programa "Choose Europe" privući će vrhunske istraživače izvan EU-a te podržati obrazovanje nove generacije stručnjaka.

EU-ov Zakon o umjetnoj inteligenciji (AI Act) povećava povjerenje građana u tehnologiju te pruža pravnu sigurnost poduzećima za razvoj i implementaciju UI-a. Komisija će uspostaviti AI Act Service Desk kao centralnu točku za informacije i smjernice o usklađenosti s regulativom.

Ovaj ambiciozni plan ima potencijal pozicionirati Europu kao globalnog lidera u razvoju etičke, održive i inovativne umjetne inteligencije te oblikovati budućnost tehnologije na način koji podržava demokratske vrijednosti i gospodarski rast.