
Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / phishing-napadi-najveca-zabrinutost-za-sigurnost-pametnih-telefona-za-potrosace
Phishing napadi najveća zabrinutost za sigurnost pametnih telefona za potrošače
Nova Omdijina anketa otkriva da su phishing prijevare vodeća sigurnosna prijetnja za korisnike pametnih telefona. 24 posto ispitanika izjavilo je da su postali žrtve ovih napada.
Phishing, koji uključuje lažne tekstualne poruke, e-poštu ili pozive osmišljene kako bi se pojedinci prevarili da otkriju osjetljive osobne podatke, i dalje predstavlja značajan problem jer kibernetički kriminalci nastavljaju iskorištavati korisnike koji ništa ne sumnjaju. Omdia je u listopadu 2024. ispitala 1572 korisnika diljem Amerike, Azije i Oceanije te Europe za četvrtu godišnju Omdia Mobile Device Scorecard sigurnost. Istraživanje je pokazalo da su sljedeći najčešći sigurnosni problem zlonamjerni softver i virusi, a zatim fizička krađa, poput džeparenja, pljačke ili krađe.
U Omdijinoj nedavnoj procjeni vodećih premium pametnih telefona, Googleov Pixel 9 Pro i Samsungov Galaxy S24 nadmašili su Appleov iPhone 16 Pro i druge uređaje temeljene na Androidu, uključujući OnePlus 12, Xiaomi 14 i Honor Magic 6 Pro. Zaštita od krađe identiteta pokazala se slabom točkom na svim uređajima jer niti jedan nije uspješno presreo sve SMS poruke, pozive i e-poštu za krađu identiteta. Simulirani neželjeni pozivi otkrili su da su svi Android uređaji iz Googlea, Xiaomija, OnePlusa, Honora i Samsunga uspješno označili sumnjive neželjene pozive prije nego što su korisnici odgovorili, dok iPhone 16 Pro nije imao sličnu zaštitu.
Nijedan od testiranih uređaja nije označio simulirane phishing e-poruke s Gmaila kao phishing, samo ih je identificirao kao neželjenu poštu kada su poslane s Googleovog SMTP-a. Unatoč nedostacima u otkrivanju phishing tekstova i e-pošte, uređaji sa Google sigurnom zaštitom pregledavanja uspješno su blokirali otvaranje veze, prikazujući zaslon upozorenja i zahtijevajući potvrdu korisnika za nastavak. Performanse među preglednicima značajno su varirale: Samsung Internet učinkovito je blokirao većinu poveznica, uključujući napredne prilagođene URL-ove, dok internetski preglednici Xiaomi Mii i OnePlus nisu uspjeli upozoriti korisnike o poznatim zlonamjernim poveznicama, naglašavajući nedosljednosti u sigurnosti Android uređaja.
"Nedostatak sigurnosne zaštite, osobito protiv rastuće prijetnje phishing napada, narušava povjerenje potrošača", rekao je viši analitičar Omdije, Aaron West. "Kada su potrošači upitani je li njihovo povjerenje nakon sigurnosnog problema poraslo (zbog toga koliko je problem riješen) ili smanjeno, 73 posto je izjavilo da ima smanjeno povjerenje u marku pametnog telefona i programera operativnog sustava."
“Unatoč najnovijim zaštitama koje provode neki proizvođači, teško je zaštititi se 100 posto od pokušaja krađe identiteta, naglašavajući ozbiljnost problema i potencijalni utjecaj na potrošače. Uz to, proizvođači pametnih telefona mogu (što je dokazano dostupnim naprednijim mogućnostima zaštite od krađe identiteta) i trebali bi imati bolju osnovu zaštite od krađe identiteta – kao što je zaštita glasovnih poziva i svi Android uređaji koji koriste Googleovu zaštitu Sigurnog pregledavanja,” rekla je Hollie Hennessy, glavna analitičarka u Omdiji. "Ovo treba biti upareno s aktivnostima podizanja svijesti od strane proizvođača i šire industrije kako bi se potrošačima pomoglo da budu oprezni i spremni."