
Link: https://www.ictbusiness.info / gadgeti / ovo-je-sest-najboljih-besplatnih-open-source-alternativa-za-media-player
Ovo je šest najboljih besplatnih open source alternativa za Media Player
Windows 11 dolazi sa solidnim media playerom koji se i zove Media Player ili Windows Media Player, ali nije savršeno rješenje pa mnogi ljudi preferiraju korištenje besplatnih open source alternativa.
U nastavku teksta donosimo šest najboljih u tom smislu.
Audacious
To je vrlo jednostavna i izravna aplikacija, osobito u svom osnovnom načinu rada s minimalističkim sučeljem. No, možete ući u postavke programa i omogućiti složenije sučelje koje pruža dobar, iako osnovni, sustav za upravljanje bibliotekom. Možete uvesti cijelu svoju kolekciju tako da pokažete na mape u kojima se nalaze pjesme, a one će biti kategorizirane po žanru i izvođaču radi lakšeg pretraživanja. Također, možete stvarati koliko god želite play listi kako biste slušali omiljene pjesme.
Što se tiče reprodukcije, možete primijeniti efekte na audio datoteke u stvarnom vremenu i mijenjati razne opcije, ali na kraju dana, ovo je prilično osnovni, ali sposoban audio player. Podržava i internet streamove ako je format kompatibilan.
MPV
Ovo je ekstremno minimalistički video player kada je riječ o korisničkom sučelju, ali to znači da je izuzetno lagan i radi svoj posao bez problema.
Sučelje media playera je sićušno, što omogućuje da se usredotočite na video, što može biti plus ako samo želite alat koji brzo obavlja posao. Namijenjen je prvenstveno za korištenje putem naredbenog retka, zbog čega je sučelje tako minimalno, ali to nekima može biti prednost.
SMPlayer
Zapravo koristi MPV kao osnovu, ali nadograđuje sve potrebne komponente kako bi bio upotrebljiviji kao GUI za prosječnog korisnika.
Prilično je cjelovito rješenje, bez obzira što sučelje može djelovati pomalo zastarjelo. Može reproducirati video i audio bez problema jer koristi MPV kao medijski engine, a podržava dvostruke titlove, internet streamove i još mnogo toga. Podržava gotovo svaki audio i video format i kodek koji je važan, tako da biste trebali moći reproducirati gotovo sve.
Clementine
Vraćajući se na glazbene biblioteke, još jedno popularno rješenje je Clementine, koji nudi robusniju ponudu od Audaciousa. Clementine odmah nudi cjelovitije sučelje i puno bolju organizaciju. Sve vaše pjesme automatski se učitavaju pod odgovarajućeg izvođača, s lako preglednom listom na lijevoj strani ekrana. Automatski stvara nasumične play liste pa imate nekoliko opcija za uživanje u svojoj glazbi od samog početka.
Naravno, možete stvarati i upravljati play listama kako vam odgovara, a Clementine također podržava brojne internetske usluge za preuzimanje glazbe. Povrh toga, integrira se s velikim brojem radijskih usluga, tako da lako možete slušati radio stanice širom svijeta.
MPC-HC
To je jedan od najpoznatijih i najpoželjnijih media playera. To je cjelovito, ali lagano rješenje koje radi sve što treba, bez suvišnih dodataka. Podržava gotovo svaki video i audio kodek i često se ažurira kako bi osigurao upravo to.
Kao što biste i očekivali, podržava titlove, ponavljanje dijelova videa te spremanje posljednje pozicije tijekom reprodukcije, što vam omogućuje da nastavite gdje ste stali. Podržava i streaming s YouTubea i drugih stranica zahvaljujući opcionalnoj integraciji s yt-dlp.
VLC Media Player
Ne možemo govoriti o media playerima bez spominjanja VLC-a. On je toliko poznat da je nebitno radi li se o popisu open source softvera ili ne. Jednostavno je jedan od najboljih i najkompatibilnijih video playera s mnoštvom funkcija.
VLC podržava gotovo svaki format video, audio i titlovskih datoteka. Podržava i DVD reprodukciju, što Windows Media Player ne nudi bez dodatnog paketa. Podržava i internet streamove, uključujući web kamere, a možete snimati streamove za offline spremanje.
VLC već desetljećima dominira među media playerima i još uvijek je najbolje rješenje.