
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / nedostatak-podataka-u-organizacijama-veliki-je-izazov-za-dekarbonizaciju
Nedostatak podataka u organizacijama veliki je izazov za dekarbonizaciju
Siemens Smart Infrastructure objavio je novo izvješće temeljeno na istraživanju 650 viših rukovoditelja. Istražuje kako se digitalizacija može iskoristiti za ubrzavanje dekarbonizacije i transformaciju svjetske infrastrukture, posebno u energetici, zgradama i industrijskim operacijama.
Nalazi naglašavaju kako pametna infrastruktura omogućuje dekarbonizaciju, učinkovitost resursa i suradnju za postizanje ciljeva održivosti. Međutim, iako je posljednjih godina došlo do značajnog napretka, još uvijek postoji golem neiskorišten potencijal, posebno kada je riječ o operacijama koje se temelje na podacima.
Glavni uvidi uključuju opseg u kojem digitalizacija omogućuje održiviju infrastrukturu, važnost pravih podataka za informiranje donošenja odluka na putu do nulte mreže i koje tehnološke vođe očekuju da će imati najveći pozitivan učinak. Digitalne platforme također se smatraju prednošću za tvrtke, a ispitanici su ocijenili pet najvećih prednosti njihovog usvajanja kao skalabilnost; vremenska i troškovna učinkovitost; brža implementacija; pouzdanost; i interoperabilnost.
Utvrđeno je da digitalne tehnologije igraju ključnu ulogu u smanjenju ugljičnog otiska, optimiziranju korištenja resursa i integraciji obnovljivih izvora. 55% ispitanika reklo je da digitalne tehnologije imaju značajan ili golem potencijal za unapređenje dekarbonizacije njihovog poslovanja. Međutim, s 45% onih koji su izjavili da vide malo ili nimalo takvog potencijala, mnogi možda neće u potpunosti cijeniti veze između digitalizacije i dekarbonizacije.
Pametnija, povezana infrastruktura ključna je za upravljanje energijom. Iako 54% ispitanih kaže da su njihove organizacije zrele ili napredne u upravljanju svojim operacijama temeljenom na podacima, istraživanje također otkriva da je jedan od glavnih izazova naporima za dekarbonizaciju dostupnost podataka. Značajan udio ispitanika kaže da ima malo ili nimalo podataka koji su im potrebni u područjima koja su ključna za poboljšanje dekarbonizacije i učinkovitosti resursa: 44% nedostaju podaci o emisijama, 46% nedostaju podaci o izvedbi postrojenja i strojeva, a 30% nedostaju podaci o potrošnji energije .
Ispitanici se također suočavaju s preprekama u iskorištavanju podataka čak i kada su dostupni zbog ograničenja u sposobnostima njihove organizacije da učinkovito integriraju, upravljaju i analiziraju podatke koji dolaze iz različitih izvora. Postoji prepoznata potreba u svim organizacijama za povećanjem volumena, poboljšanjem kvalitete i povećanjem dostupnosti svojih podataka ako žele donositi informirane odluke i postići bolju učinkovitost i rezultate održivosti.
Na temelju rezultata ankete jasno je da je umjetna inteligencija tehnologija za koju se očekuje da ima najpozitivniji učinak na dekarbonizaciju i učinkovitost resursa: 33% ispitanika vjeruje da će umjetna inteligencija imati najveći utjecaj u sljedeće tri godine. Međutim, za sada druga rješenja značajno doprinose smanjenju emisija, uključujući IoT, digitalne blizance, pametne mreže i rubne tehnologije.