https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / kina-potrosila-milijarde-dolara-na-podatkovne-centre-koji-nemaju-nikakvu-funkciju

Kina potrošila milijarde dolara na podatkovne centre koji nemaju nikakvu funkciju

Kineski AI infrastrukturni boom posustaje. Naime, prema izvješću MIT Technology Reviewa, Kina je izgradila stotine podatkovnih centara kako bi podržala ambicije u području umjetne inteligencije, no mnogi od njih sada stoje neiskorišteni.

U 2023. i 2024. uložene su milijarde dolara od strane državnih i privatnih aktera, u uvjerenju da će potražnja za najmom GPU jedinica nastaviti rasti. No, interes je zapravo opao, zbog čega se mnogi operateri sada bore za opstanak.

Velik dio početnog zamaha pokrenut je pod utjecajem hypea. Vlada, odlučna da Kina postane globalni lider u području AI-ja, potaknula je lokalne dužnosnike da ubrzaju izgradnju podatkovnih centara, što je dovelo do najave više od 500 projekata diljem zemlje, a prema državnim izvorima, do kraja 2024. završeno je najmanje 150. Ipak, MIT Technology Review navodi da lokalni mediji izvještavaju kako do 80 posto tog novog računalnog kapaciteta ostaje neiskorišteno.

Problem predstavlja i lokacija. Objekti izgrađeni u središnjoj i zapadnoj Kini, gdje je električna energija jeftina, sada se suočavaju s izazovima u ispunjavanju zahtjeva za niskom latencijom. U gradovima poput Zhengzhoua, operateri navodno čak dijele besplatne vaučere za računalne resurse kako bi privukli korisnike.

U nekim regijama, developeri su počeli prodavati svoje GPU-ove nakon što nisu uspjeli osigurati dugoročne klijente.

Ako ti kapaciteti dođu na šire tržište, mogli bi izazvati velike probleme za developere podatkovnih centara, preplavljujući već ionako zasićen sektor dodatnom ponudom i dodatno snižavajući cijene.

Jedan od razloga pada potražnje je uspon DeepSeeka, koji je preokrenuo globalnu tehnološku ekonomiju kada je lansiran u siječnju 2025. Mnogi podatkovni centri izgrađeni tijekom tog naglog razvoja bili su dizajnirani za obuku velikih modela, a ne za niskolatentnu inferenciju u stvarnom vremenu.

Unatoč prevelikoj ponudi, kineska vlada navodno ostaje predana tom cilju. Za mnoge rane investitore u podatkovnu infrastrukturu, međutim, očekivanja su se srušila. Infrastruktura je izgrađena, ali potražnja koju je trebala opsluživati – jednostavno nije stigla.