
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / kako-umjetna-inteligencija-utjece-na-it-radna-mjesta
Kako umjetna inteligencija utječe na IT radna mjesta
Nova globalna anketa tvrtke Lenovo među 600 IT čelnika otkriva da dok 79 posto ispitanika vjeruje da će umjetna inteligencija omogućiti zaposlenicima da se usredotoče na rad s većim utjecajem, manje od polovice smatra da njihova trenutna rješenja za digitalno radno mjesto adekvatno podržavaju produktivnost, angažman i inovacije. Samo 36 posto vjeruje da njihovi sustavi vrlo učinkovito podupiru angažman zaposlenika, dok nevjerojatnih 89 posto kaže da organizacije prvo moraju revidirati svoje digitalno radno mjesto kako bi u potpunosti oslobodile potencijal umjetne inteligencije.
Izvješće naglašava da će GenAI promijeniti pravila igre za suradnju, kreativnost i produktivnost, ističući nekoliko ključnih područja u kojima AI može pozitivno utjecati na organizacije. U segmentu poboljšane suradnje, alati pokretani umjetnom inteligencijom kao što su virtualno koautorstvo i prijevodi u stvarnom vremenu ruše prepreke, omogućujući besprijekoran timski rad na različitim područjima i jezicima. U području kreativnog osnaživanja, izvješće navodi da automatiziranjem zadataka koji se ponavljaju, AI oslobađa zaposlenike da se usredotoče na strateški i inovativniji rad, potičući kreativno rješavanje problema. U segmentu povećanja produktivnosti, uvidi vođeni umjetnom inteligencijom pojednostavljuju tijekove rada, poboljšavaju učinkovitost i ubrzavaju svakodnevne operacije.
Gotovo polovica (49 posto) ispitanih IT čelnika kaže da im je stvaranje produktivnog i zanimljivog iskustva zaposlenika (EX) glavni prioritet u nadolazećoj godini. Ovo je odjek istraživanja IDC-a koje je prošlog mjeseca naručio i objavio Lenovo – njegov globalni CIO Playbook za 2025., otkrio je da je poboljšanje produktivnosti zaposlenika glavni ovogodišnji poslovni prioritet.
Unatoč hitnoj potrebi transformacije digitalnog radnog mjesta oko umjetne inteligencije, ostaje nekoliko ključnih izazova u njezinom širokom prihvaćanju. Jedan od glavnih izazova su praznine u personalizaciji. Dok se 63 posto anketiranih IT čelnika slaže da je vrlo personalizirano digitalno radno mjesto ključno, nedostatak konfigurabilnih uređaja i aplikacija ostaje glavna prepreka. Ovaj jedinstveni pristup ostavlja zaposlenike nedovoljno opsluženim. Drugi značajan izazov je podrška za automatizaciju. 61 posto IT čelnika priznaje potrebu za automatizacijom IT podrške vođenom umjetnom inteligencijom, ali mnoge organizacije još uvijek imaju problema s učinkovitom integracijom ovih sustava.
Ulaskom u novu eru personalizacije temeljene na AI-ju, zaposlenici moraju moći razmišljati, stvarati i surađivati bez prekida. Današnje digitalno radno mjesto treba pružiti hiperpersonalizirane postavke koje zadovoljavaju raznolikost radnih stilova, omogućujući tvrtkama da na najbolji način iskoriste svoje talente uz povećanje produktivnosti. Ne radi se samo o uređajima i softveru, IT podrška na koju se zaposlenici oslanjaju također treba biti prilagođena njihovim specifičnim zahtjevima i sposobnostima. Kako bi se u potpunosti iskoristio potencijal umjetne inteligencije, Lenovo zagovara ugradnju generativne umjetne inteligencije u osnovne poslovne operacije kao dio šire strategije digitalne transformacije radnog mjesta.
“Transformacija vašeg radnog mjesta ključna je za učinkovito korištenje umjetne inteligencije. Jednostavna automatizacija postojećih radnih procesa samo će donijeti dodatne koristi. AI mijenja pravila produktivnosti, ali da bi ostvarili svoj potencijal, IT čelnici moraju raditi zajedno sa svojim izvršnim timovima kako bi preispitali kako AI može povećati poluge stvaranja vrijednosti svoje organizacije i konkurentsku diferencijaciju,” rekao je Rakshit Ghura, potpredsjednik i generalni direktor Digital Workplace Solutions u Lenu. "AI mora biti neprimjetno integriran u temeljne operacije, stvarajući personalizirano i učinkovito digitalno radno mjesto koje poboljšava iskustvo zaposlenika i potiče dugoročnu produktivnost."
Izvješće preporučuje organizacijama da pojednostave i personaliziraju iskustvo zaposlenika. To se može postići prilagođavanjem alata, radnih procesa i iskustava pojedinačnim ulogama, osiguravajući maksimalnu produktivnost i inovativnost. Druga preporuka je automatizacija IT procesa. Predlaže tvrtkama da koriste GenAI za učinkovito upravljanje uređajima i zadovoljavanje različitih potreba zaposlenika, oslobađajući resurse za zadatke veće vrijednosti. Organizacije bi također trebale transformirati tijekove rada za stvaranje vrijednosti preispitivanjem postojećih tijekova rada i procesa kako bi u potpunosti iskoristile mogućnosti GenAI-ja i potaknule inovacije.