
Link: https://www.ictbusiness.info / gadgeti / kako-postaviti-ventilatore-za-najbolje-hladenje-racunala
Kako postaviti ventilatore za najbolje hlađenje računala
Postavljanje ventilatora važna je komponenta u hlađenju računalnog sustava. Količina, položaj i orijentacija ventilatora utječu na ukupnu izvedbu, razinu buke i koliko često treba sve komponente detaljno čistiti.
Iako nećete vidjeti dramatičnu razliku u performansama vašeg računala od dodavanja još jednog ventilatora, ipak je korisno optimizirati ovaj dio hlađenja kako biste dobili najbolje iskustvo.
Posebno jer je jedan od najvećih grijeha nekih unaprijed sastavljenih računala taj što dolaze samo s jednim ventilatorom. Često je to ispušni ventilator, koji ne pomaže da puno hladnog zraka uđe u sustav, a i malo je vjerojatno da će izbaciti sav vrući zrak van nakon što počnete raditi nešto zahtjevno. To bi moglo dovesti do toplinskog prigušivanja.
Ako samo želite biti sigurni da imate apsolutne osnove koje bi svako osobno računalo trebalo imati, tada trebate imati barem jedan ispušni i jedan usisni ventilator. U idealnom slučaju, usisni ventilator trebao bi biti malo jači kako bi osigurao pozitivan tlak.
Želite li bolje performanse hlađenja računala? Ako želite, nadogradite CPU hlađenje, a zatim i GPU. Ako ste to već učinili i želite poboljšati izvedbu, samo dodajte još ventilatora. Ali, treba biti jasan, razlike su sve manje. Treći usisni ventilator neće poboljšati performanse za više od stupanj ili dva.
Ako mrzite čistiti računalo provjerite radi li s pozitivnim pritiskom. Odnosno, gura li se ili uvlači više zraka u kućište nego što se istiskuje iz njega. To znači da će iz svih kutova, ventilacijskih otvora, rupa ili praznina u pločama istisnuti dodatni zrak. To omogućava da dok ulazi u kućište, prolazi kroz filtere za prašinu na prednjoj ili donjoj strani. U scenariju negativnog tlaka, gdje se više zraka istiskuje nego uvlači, dobivate zrak koji se uvlači kroz sve te rupe i pukotine, što dovodi do neželjenog nakupljanja prašine.
Tehnički, iz perspektive performansi, važnije je riješiti se vrućeg zraka nego upumpavati više hladnog zraka u kućište, ali razlika nije dramatična - pogotovo ako već imate robustan ispušni sustav. Osigurati da vanjski zrak ulazi samo kroz filter za prašinu važnije je za dugoročno zdravlje sustava.
Hlađenje sustava ne čini značajnu razliku u temperaturama komponenti nakon što svladate osnove, ali možete vidjeti neke pozitivne rezultate ako "pušete" hladan zrak izravno na komponente koje želite ohladiti. Ako imate usisne otvore u podnožju kućišta ili na bočnoj ploči, postavljanje ventilatora koji puše hladan zrak izravno u grafičku karticu pomoći će u snižavanju njezine temperature.
Ovisno o postavljanju komponenti i veličini vašeg kućišta, ovo možda neće biti održivo za CPU hladnjak, ali ako možete nabaviti ventilator koji gura hladan vanjski zrak točno na komponentu koju želite rashladiti, to će imati učinka.