
Link: https://www.ictbusiness.info / gadgeti / isporuke-pametnih-telefona-oporavljaju-se-s-rastom-od-71-posto-u-2024
Isporuke pametnih telefona oporavljaju se s rastom od 7,1 posto u 2024.
Prema preliminarnom izvješću Omdije, globalne isporuke pametnih telefona dosegnule su 328 milijuna jedinica u 4. kvartalu 24. godine, što predstavlja porast od 2,8 posto. Ovaj rast produžava niz tržišta pametnih telefona na pet uzastopnih kvartala međugodišnjeg rasta. Za cijelu 2024. godinu ukupne su se isporuke popele na 1.223,1 milijuna jedinica, što je povećanje od 7,1 posto u odnosu na 1.141,9 milijuna jedinica u 2023., što ukazuje na stabilan oporavak industrije.
Apple je predvodio globalne isporuke pametnih telefona u četvrtom tromjesečju, kao što je uobičajeno za četvrti kvartal, nakon lansiranja nove serije iPhone 16. Linija iPhonea 16, objavljena u trećem kvartalu, povećala je isporuke na 77,1 milijun. Dok je serija iPhone 16 nadmašila svog prethodnika u tromjesečnim isporukama, Appleove ukupne isporuke i dalje bilježe pad u odnosu na prethodnu godinu – pad od 1 milijun sa 78,1 milijuna u 4. kvartalu 23. Za cijelu 2024. godinu, Apple je isporučio 225,9 milijuna jedinica, što je pad od 1,4 posto u odnosu na 229,1 milijun u 2023. Unatoč ovom padu, Apple je ostao najveći svjetski OEM za pametne telefone godine, poziciju koju je prvi put osigurao 2023. nakon što je pretekao Samsung.
“Apple se suočava s poteškoćama u Kini. Unatoč lansiranju serije iPhone 16, sveukupne isporuke su pale. To se pripisuje sve duljem životnom vijeku iPhonea, jer rastuća potražnja za obnovljenim i rabljenim iPhoneima utječe na isporuke standardnih i naslijeđenih modela.” Rekao je Jusy Hong, viši voditelj istraživanja u Omdiji.
Samsung je zabilježio 51,9 milijuna jedinica u 4. kvartalu 24., čime je njegova ukupna prodaja u 2024. dosegla 222,9 milijuna jedinica, što je pad od 1,1 posto u odnosu na 2023. Samsung je jedan od rijetkih proizvođača koji je zabilježio sveukupni pad isporuke tijekom 2024., osim u 2. kvartalu 24. Ovaj kontinuirani pad posljedica je usporavanja tržišta pametnih telefona srednje klase, budući da A-serija čini većinu isporuka tvrtke. Xiaomi je nadmašio očekivanja tijekom 2024., održavajući snažan globalni rast sa 168,6 milijuna isporuka, što je povećanje od preko 20 milijuna pametnih telefona (15,4 posto) u usporedbi s 2023. Tvrtka se također aktivno širi na inozemna tržišta, posebno u Africi i Latinskoj Americi.
Transsion Holding, čije robne marke uključuju Infinix, iTel i Tecno, doživio je stabilizaciju isporuka 2024. nakon brzog širenja 2023. Iako tvrtka nije uspjela održati visok rast, što je rezultiralo fluktuirajućim rastom iz godine u godinu, Transsion je uspio postići održiviji rast. Kombinirane isporuke sve tri marke ukupno iznose 106,7 milijuna jedinica u 2024., što je povećanje od 15,3 posto u odnosu na 92,6 milijuna 2023. godine. Vivo je doživio stabilan rast tijekom 2024., završivši godinu s ukupno 100,9 milijuna isporuka. To je 12 milijuna više (14,0 posto) nego 2023. godine, kada je zabilježio 88,5 milijuna isporuka.
„vivo je pokazao izuzetnu otpornost na intenzivnu tržišnu utakmicu koja je u tijeku 2024. Dok su se drugi brendovi usredotočili na agresivne strategije širenja tržišta, vivo se odlučio više strateški usredotočiti na određena tržišta. I dalje je vodeći na tržištima Kine i Indije, koji zajedno čine više od 77 posto globalnih isporuka viva u 2024. Nakon gospodarskih previranja u Indiji, vivo je također postigao sporazum o suradnji s Dixon Technologies za osnivanje zajedničkog pothvata koji dodatno jača vivo vodstvo na indijskom tržištu,” rekao je Zaker Li, glavni analitičar Omdije za pametne telefone.
Oppo grupa, koja uključuje i brendove Oppo i OnePlus, suočavala se s izazovima tijekom većeg dijela 2024. Unatoč tome, tvrtka je doživjela snažan rast u drugoj polovici godine. Oppo Grupa zabilježila je ukupni rast od 2,8 posto u 2024., s ukupno 103,6 milijuna jedinica, u odnosu na 100,7 milijuna jedinica u 2023. Ovaj rast je u potpunosti potaknuo brend Oppo, dok je brend OnePlus zabilježio pad od više od 20 posto između 2023. i 2024. Honor, Lenovo i Huawei svi su ostvarili dvoznamenkasti rast, daleko nadmašivši ukupno tržište stopa rasta. Ovaj rast potaknulo je širenje kineskih OEM-ova na inozemna tržišta, oporavak potražnje za jeftinim pametnim telefonima i ponovni porast potražnje za pametnim telefonima u Kini i Indiji.
“Gledajući unatrag 2024., jasno je da se industrija pametnih telefona oporavila od pada količine isporuka zabilježenog 2023. S globalnim tržištem pametnih telefona koje je dosegnulo 1.223,1 milijun jedinica u 2024., to predstavlja snažnu godišnju stopu rasta od 7,1 posto, najveću od 2021., i više je od početne prognoze od oko 1.210 milijuna. Iako je malo vjerojatno da će se ovaj rast nastaviti, očekuje se da će isporuke 2025. biti u skladu s 2024. ili nešto manje od njega, iako se ne bi trebale vratiti na najnižu točku iz 2023.", istaknuo je Hong.