
Link: https://www.ictbusiness.info / ictbusiness-tv / ictbusiness-tv-telekomi-i-industrija-igraju-na-korisnicko-iskustvo
ICTbusiness TV: Telekomi i industrija igraju na korisničko iskustvo
Telekom tržište globalno bilježi kontinuirani rast, pogonjen sve većom potražnjom za podatkovnim prometom, uslugama u oblaku i povezivosti pametnih uređaja. U Hrvatskoj, kao i u ostatku EU, tržište je zrelo, s visokom penetracijom mobilnih i fiksnih širokopojasnih usluga. Ključni trendovi uključuju konvergenciju fiksnih i mobilnih usluga, jačanje konkurencije i fokus na kvalitetu korisničkog iskustva.
O tome kako se tržište razvija razgovarali smo s Krešimirom Alićem, direktorom istraživanja Worldwide Telecom Services u IDC-u.
Dominantni trendovi su širenje optičkih mreža (FTTx), implementacija 5G tehnologije i razvoj novih usluga temeljenih na ovim naprednim infrastrukturama. Očekuje se daljnji rast podatkovnog prometa, potaknut video streamingom, online igrama, IoT uređajima i aplikacijama umjetne inteligencije. Telekom operateri se transformiraju u pružatelje digitalnih usluga, nudeći pakete koji uključuju TV, internet, mobilnu telefoniju i druge napredne servise.
Inovacije u tehnologiji (5G, optika, cloud), rastuća potreba za brzim i pouzdanim internetom, digitalizacija gospodarstva i društva te pojava novih poslovnih modela (npr. MVNO, OTT servisi) glavni su pokretači telekom industrije. Regulatorni okviri i državne potpore također igraju značajnu ulogu u razvoju infrastrukture.
Izgradnja optičke infrastrukture je u zamahu diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Broj kućanstava i poslovnih prostora s pristupom optičkoj mreži kontinuirano raste. U EU se postavlja ambiciozan cilj gigabitnog povezivanja do 2030. godine, što dodatno potiče investicije u optiku. Dinamika izgradnje ovisi o geografskim specifičnostima, gustoći naseljenosti i investicijskim ciklusima operatora. U Hrvatskoj, prema posljednjim podacima, udio kućanstava pokrivenih optikom raste po godišnjoj stopi od oko 10-15 posto.
Implementacija 5G mreža je u poodmakloj fazi u mnogim zemljama, uključujući Hrvatsku. Fokus je sada na proširenju pokrivenosti i iskorištavanju punog potencijala 5G tehnologije (veće brzine, niža latencija, masovna povezivost uređaja). 5.5G ili 5G Advanced predstavlja evoluciju 5G standarda, donoseći još veće brzine, bolju spektralnu učinkovitost i podršku za naprednije slučajeve upotrebe (npr. precizna robotika, proširena stvarnost). Očekuje se da će komercijalna primjena 5.5G tehnologije započeti već do kraja ove ili početkom iduće godine.
RCS tržište bilježi eksponencijalni rast. Globalno tržište procijenjeno je na 8.37 milijardi USD u 2023. i očekuje se da će dosegnuti 19.48 milijardi USD do 2028. uz CAGR od 25.37 posto. U 2024. zabilježen je peterostruki porast RCS prometa globalno, s 14x rastom u Sjevernoj Americi. Očekuje se da će broj RCS korisnika premašiti 3.6 milijardi do 2028. Mogućnost slanja brendiranih poruka s bogatim medijima (slike, video, carouseli) i interaktivnim elementima (gumbi, odgovori) poboljšava korisničko iskustvo. Snažan rast u maloprodaji (do 70 posto veće stope konverzije), financijskim uslugama, zdravstvu i turizmu. Sve veća upotreba umjetne inteligencije za personalizaciju i automatizaciju RCS komunikacije. O svemu tome razgovarali smo s jednim od osnivača prvog hrvatskog jednoroga Infobipa Siliom Kutićem.
U drugom dijelu ove eksluzivne TV emisije iz Barcelone s MWC 2025. razgovarali smo s Stefanom Kötzom, voditelj Ericssonovog segmenta Mreže za kritičnu infrastrukturu i strateške projekte u tržišnom području Europa i Latinska Amerika. Ulaganje i održavanje kritične telekomunikacijske infrastrukture od vitalnog je značaja za funkcioniranje modernog društva i gospodarstva u Europi. Ova infrastruktura, koja obuhvaća mreže fiksne i mobilne telefonije, interneta, podatkovnih centara i satelitskih komunikacija, temelj je za sve, od poslovanja i obrazovanja do zdravstvene skrbi i javne sigurnosti. Bez kontinuiranog ulaganja u njezinu modernizaciju i redovitog održavanja, kvaliteta i pouzdanost ovih usluga neizbježno bi se pogoršale, s ozbiljnim posljedicama za sve sektore. Sigurnost kritične telekomunikacijske infrastrukture predstavlja dodatni sloj važnosti. U današnjem svijetu, kibernetičke prijetnje su sveprisutne i sofisticirane. Napadi na telekomunikacijske mreže mogu imati katastrofalne posljedice, uključujući krađu osjetljivih podataka, prekid komunikacija, pa čak i paraliziranje kritičnih državnih funkcija. Stoga je od iznimne važnosti kontinuirano ulagati u kibersigurnosne mjere, razvijati napredne sustave detekcije i prevencije prijetnji, te osigurati blisku suradnju između operatera, vlada i sigurnosnih agencija.
I na kraju o dronovima, njihovoj primjeni razgovarali smo Milanom Domazetom iz AIR RMLD-a. Dronovi, bespilotne letjelice, revolucioniraju industrije. Nove tehnologije donose napredne senzore, AI i duže trajanje leta. Koriste se u poljoprivredi (nadzor usjeva), građevinarstvu (inspekcije), logistici (dostava), sigurnosti (nadzor), medijima (snimanje) i hitnim službama (potraga i spašavanje).
Dolaskom 5G i 5.5G mreža, komunikacija dronova postaje brža i pouzdanija, omogućujući naprednije operacije poput autonomnih letova i rojeva dronova. Tržište raste, potaknuto inovacijama i širenjem primjena. U EU, regulativa prati razvoj tehnologije, fokusirajući se na sigurnost i privatnost. Upotreba dronova se širi, uz potporu za istraživanje i razvoj.