
Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / globalni-prihodi-sektora-telekomunikacija-porasli-su-za-43-posto-u-2023-godini
Globalni prihodi sektora telekomunikacija porasli su za 4,3 posto u 2023. godini
Prema PwC-ovom Izvješću o globalnom sektoru telekomunikacija, danas objavljenom uoči svjetskog sajma mobilnih tehnologija Mobile World Congress u Barceloni u Španjolskoj (3. - 6. ožujka 2025.), predviđa se da će do 2028. godine globalni prihodi sektora telekomunikacija rasti po godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 2,9 posto, što je ispod stope inflacije, dok su u 2023. godini ukupni prihodi sektora fiksnih i mobilnih mreža porasli za 4,3 posto dosegnuvši 1,1 bilijun dolara.
Izvješće ukazuje na to da se sektor telekomunikacija suočava s nepovoljnim izgledima zbog rastućih troškova i konkurencije, slabijeg rasta broja pretplatnika te dugotrajnog utjecaja makroekonomskih i geopolitičkih pritisaka. Iako se očekuje rast obujma u sektoru, do 2028. godine bi prosječni prihod po jedinici (ARPU) za mobilne, fiksne širokopojasne i govorne usluge trebao opadati u prosjeku za 2 posto godišnje.
Iako Izvješće ukazuje na izazovno okruženje koje zahtijeva promišljanje o novim pristupima, očekivanja rasta za različite usluge i tržišta značajno variraju. Na primjer, predviđa se da će do 2028. godine fiksne širokopojasne i mobilne pretplate godišnje rasti za 3,8 posto, odnosno 4,3 posto, dok se očekuje pad broja pretplata na fiksne govorne usluge od 1,8 posto. Diljem različitih zemljopisnih područja predviđa se rast fiksnih pretplata između 0 posto i 6 posto, pri čemu u tržišta većeg rasta spadaju Indija (17,2 posto), Nigerija (9,2 posto) i Malezija (9 posto).
„Sektor telekomunikacija mora ponovno osmisliti način na koji stvara, isporučuje i zadržava vrijednost u uvjetima rastućih troškova i povećane konkurencije. Sektor ima golemi potencijal, osobito s obzirom na sve veću prisutnost potrošača i društvenih aktera na digitalnim platformama, dok umjetna inteligencija pokreće značajna ulaganja u infrastrukturu digitalnog povezivanja. Ipak, sektor je i dalje podložan makroekonomskim utjecajima i izuzetno je troškovno zahtjevan, pri čemu gotovo cijeli prihod koji ostvaruje odlazi na kapitalna ulaganja, isplatu dividendi i servisiranje duga. Iako nove tehnologije nastavljaju mijenjati sektore općenito, sektor telekomunikacija mora iskoristiti potencijal umjetne inteligencije te, u suradnji s investitorima i regulatorima, optimizirati tržišnu strukturu i provesti strategije za ostvarivanje ekonomskih prednosti većeg obujma poslovanja“, ističe Dr. Florian Gröne, Globalni voditelj usluga za sektor telekomunikacija, PwC SAD.
Unatoč dosadašnjem sporom razvoju 5G usluga, očekuje se da će se broj pretplata na ovu uslugu više nego učetverostručiti, s 1,79 milijardi u 2023. na 7,51 milijardu u 2028. godini. Također, udio 5G pretplata u ukupnim mobilnim pretplatama utrostručit će se, s 18,8 posto u 2023. na 64,1 posto u 2028. godini. Uz ovakav tempo, očekuje se da će već od 2026. godine 5G postati dominantni mobilni standard. Jedna od specifičnih primjena je fiksni bežični pristup (Fixed-Wireless Access -FWA), za koji se predviđa da će do 2028. godine postati najbrže rastuća širokopojasna tehnologija s CAGR-om od 18,3 posto.
U tom kontekstu, kapital se sve snažnije preusmjerava na fiksno povezivanje, osobito na vlakna. U 2023. godini ukupna kapitalna ulaganja u sektoru telekomunikacija smanjena su za 2,3 posto, što je ponajviše rezultat opadanja ulaganja u mobilne usluge, koja su pala za 5,7 posto. Međutim, predviđa se da će od 2024. godine kapitalna ulaganja u sektoru rasti uz CAGR od 2,4 posto, u početku potaknuta ulaganjima u fiksne širokopojasne mreže i uvođenje optičkih vlakana, a kasnije tijekom tog razdoblja očekuje se oživljavanje kapitalnih ulaganja u mobilne mreže kako bi se operatori pripremili za 6G.
Zahvaljujući sve široj primjeni pametnih automobila i razvoju sektora mobilnosti, mobilne usluge interneta stvari (IoT) postale su ključni čimbenik rasta u svim regijama. Sveukupno, predviđa se da će se između 2023. i 2028. godine prihod od IoT usluga u automobilskoj industriji više nego udvostručiti i dosegnuti 34,1 milijardu dolara, uz CAGR od 15,8 posto.
Nove tehnologije nastavljaju transformirati sektor i povećavaju potražnju za uslugama povezivanja, digitalnom infrastrukturom i ulaganjima. U skladu s tim, umjetna inteligencija predstavlja značajnu priliku za sektor telekomunikacija, no još uvijek je nedovoljno iskorištena. Na razini potrošača, alati i mogućnosti umjetne inteligencije mogu pomoći telekomunikacijskim poduzećima u pružanju personaliziranih korisničkih iskustava, povećanju produktivnosti i optimizaciji radne snage, kao i u implementaciji kognitivnih mrežnih operativnih centara (NOC-ova) koji se pokreću umjetnom inteligencijom i omogućuju pristup korisnim informacijama te unapređuju učinkovitost u stvarnom vremenu.
„Ako žele transformirati svoju troškovnu strukturu i korisničko iskustvo, telekomunikacijski operatori moraju ubrzati ulaganja i implementaciju tehnologija koje se temelje na umjetnoj inteligenciji. Istovremeno će digitalna infrastruktura nužna za razvoj gospodarstva temeljenog na umjetnoj inteligenciji, pružateljima usluga pružiti značajnu priliku da izgrade novu generaciju interneta – 'AI mrežu' – i odgovore na sve veću potrebu za povezivanjem. Telekomunikacijski operatori imaju jedinstvenu priliku da preuzmu vodeću ulogu zahvaljujući širokom poslovnom opsegu, velikim ulaganjima u infrastrukturu i stručnosti u upravljanju mrežama, no moraju brzo djelovati kako bi osigurali prednost prvog pokretača“, pojašnjava Wilson Chow, Globalni voditelj usluga za tehnologije, medije i telekomunikacije i Voditelj usluga na području umjetne inteligencije za Kinu, PwC Kina.