https://www.ictbusiness.info

Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / globalna-trzista-dionica-u-previranju-zbog-eskalacije-trgovinskih-sukoba

Globalna tržišta dionica u previranju zbog eskalacije trgovinskih sukoba

Globalna tržišta dionica suočavaju se s velikim previranjima izazvanim agresivnim tarifnim politikama američkog predsjednika Donalda Trumpa, koje su pokrenule široku volatilnost i strah od globalne ekonomske recesije. Od Wall Streeta do azijskih i europskih burzi, tržišta bilježe oštre padove, dok ulagači pokušavaju procijeniti moguće posljedice eskalacije trgovinskih napetosti.

U ponedjeljak su američka tržišta dionica doživjela jednu od najnestabilnijih sesija posljednjih godina. Dow Jones Industrial Average zabilježio je dramatične oscilacije, u jednom trenutku izgubivši više od 1.100 bodova prije nego što se nakratko oporavio zbog glasina o mogućem pauziranju tarifa – glasina koje je Bijela kuća kasnije odbacila kao "lažne vijesti". S&P 500 pao je u teritorij medvjeđeg tržišta, što označava pad od 20 posto u odnosu na nedavni vrhunac, dok je tehnološki Nasdaq Composite izgubio 1,8 posto.

Ulagači se bore s posljedicama Trumpovih širokih tarifa na uvoz iz više od 180 zemalja, koje se kreću od 10 posto do više od 50 posto. Analitičari upozoravaju da bi te mjere mogle gurnuti američko gospodarstvo u recesiju, pri čemu je JPMorgan povećao vjerojatnost takvog scenarija na 60 posto. Prinosi na državne obveznice pali su ispod 4 posto, što odražava bijeg ulagača prema sigurnijim ulaganjima usred neizvjesnosti na tržištu.

Unatoč previranjima, neki ulagači vide prilike u trenutnom padu. Dionice se trenutno trguju po povijesno niskim vrijednostima – 15 puta većoj projekciji buduće zarade – što bi moglo privući kupce ako se sentiment stabilizira. Međutim, stručnjaci upozoravaju da volatilnost ostaje visoka i da su daljnji padovi mogući.

Europska tržišta zrcale kaos viđen u SAD-u, pri čemu su glavni indeksi zabilježili najgore sesije posljednjih godina. STOXX 600 indeks, koji je započeo 2025. godinu s jakim dobicima, sada je pao za 12 posto od 2. travnja nakon Trumpove objave o tarifama. Njemački DAX indeks pao je za više od 6 posto u ponedjeljak i približava se teritoriju medvjeđeg tržišta nakon pada od 20 posto u odnosu na svoj vrhunac.

Francuski CAC 40 i španjolski IBEX35 također su pretrpjeli značajne gubitke, s padovima od 4,3 posto i otprilike 5 posto, redom. Europske banke i proizvođači obrambene opreme bili su među sektorima koji su najviše pogođeni, dok ulagači preispituju izglede za rast usred pogoršanja trgovinskih odnosa.

Europski čelnici izrazili su zabrinutost zbog utjecaja tarifa na opskrbne lance i gospodarski rast. Francuski predsjednik Emmanuel Macron pozvao je tvrtke da obustave planirana ulaganja u SAD-u, dok je njemački privremeni ministar gospodarstva Robert Habeck pozvao na zajednički europski odgovor kako bi se izvršio pritisak na Trumpa da pristupi pregovorima. Međutim, neki dužnosnici upozoravaju na protumjere koje bi mogle dodatno pogoršati gospodarske teškoće europskih potrošača.

Azijska tržišta dionica suočila su se s neviđenim gubicima zbog eskalacije trgovinskog sukoba između SAD-a i Kine. U ponedjeljak je japanski Nikkei 225 potonuo za gotovo 8 posto, što predstavlja njegov najveći pad u desetljećima. Slično tome, hongkonški Hang Seng indeks pao je za više od 13 posto, dok je kineski Shanghai Composite izgubio više od 8 posto.

Trumpove tarife uključuju visoke stope za ključne azijske izvoznike poput Kine (54 posto), Vijetnama (46 posto) i Južne Koreje (26 posto), ozbiljno pogađajući proizvodne centre koji ovise o američkoj potražnji. Kao odgovor, Kina je najavila protutarife od 34 posto na sav američki uvoz počevši od 10. travnja, dodatno intenzivirajući strahove od dugotrajnog trgovinskog rata.

Unatoč ponedjeljnim padovima, azijska tržišta pokazala su znakove oporavka u utorak. Japanski Nikkei porastao je za gotovo 6 posto, potaknut optimizmom da bi Washington mogao pregovarati s Tokijom o smanjenju tarifa. Južnokorejski Kospi indeks porastao je za 1,3 posto, dok je australski referentni indeks dionica dobio oko 1 posto.

Previranja na globalnim burzama naglašavaju dalekosežne posljedice Trumpovih tarifnih politika. Ulagači pomno prate razvoj događaja u Washingtonu i Pekingu u potrazi za bilo kakvim znakovima rješenja ili eskalacije sukoba. Dok neki analitičari vjeruju da bi se tržišta mogla stabilizirati nakon što tarife budu potpuno uračunate u cijene dionica, drugi upozoravaju da bi gospodarska šteta mogla biti dugotrajna.

U Europi trgovci sada uzimaju u obzir potencijalna smanjenja kamatnih stopa Europske središnje banke kako bi se ublažio usporeni rast. Slično tome, u SAD-u su porasla očekivanja o smanjenju kamatnih stopa Federalnih rezervi usred sve većih strahova od recesije.

Azijska tržišta ostaju ranjiva na daljnje šokove dok se zemlje pripremaju za dodatne tarife koje će stupiti na snagu kasnije ovog tjedna. Analitičari predviđaju nastavak volatilnosti dok vlade i korporacije prilagođavaju svoje strategije kako bi prebrodile sve fragmentiraniji globalni trgovinski krajolik.

Dok neizvjesnost dominira nad globalnim financijskim tržištima, jedno je jasno: učinci Trumpovog trgovinskog rata mijenjaju sentiment ulagača diljem kontinenata – i potencijalno prepisuju pravila međunarodne trgovine za godine koje dolaze.