
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / garmin-napravio-veliko-istrazivanje-kvalitete-sna-u-kojoj-drzavi-se-spava-najbolje
Garmin napravio veliko istraživanje kvalitete sna: U kojoj državi se spava najbolje?
Prema najnovijem Garminovom izvješću, korisnici Garmin satova bilježe poboljšanje kvalitete sna, s prosječnom ocjenom koja je porasla s 70 na 72 u prošloj godini. Izdvajaju se vrhunski sportaši s prosječnom ocjenom 74, što ukazuje na bolju kvalitetu sna u odnosu na opću populaciju korisnika.
Analiza je pokazala da tri od četiri korisnika Garmin satova imaju zadovoljavajući ili dobar san, dok sedam posto postiže izvrsne rezultate. Kvaliteta sna korelira s njegovim trajanjem, pri čemu korisnici koji spavaju između osam i 8,5 sati postižu najviše ocjene. Međutim, dulje spavanje od 12 sati ne jamči bolju kvalitetu sna, s prosječnom ocjenom od samo 64.
Zanimljivo je da su korisnici s Islanda i iz Finske među najboljim spavačima na svijetu, s prosječnom ocjenom sna 77. Izvješće naglašava da kvaliteta sna opada s godinama, iako su sve dobne skupine zabilježile poboljšanje u odnosu na prethodnu godinu, pri čemu je skupina starijih od 70 godina zabilježila najznačajniji napredak.
Garminovo praćenje sna koristi podatke o pulsu, varijabilnosti otkucaja srca i pokretima tijela kako bi analiziralo faze sna i pružilo korisnicima uvid u kvalitetu njihovog odmora. Također, Garmin nudi i trenera za san koji personalizira preporuke na temelju dobi, aktivnosti i povijesti sna korisnika.
Posebno se ističe analiza sna vrhunskih sportaša, definiranih kao jedan posto najaktivnijih korisnika, koji dosljedno trče više od 152 km ili voze više od 338 km tjedno. Oni u pravilu spavaju bolje od većine, s prosječnom ocjenom sna od 74. Profesionalna brdska biciklistica Hannah Shell naglašava važnost praćenja sna za planiranje treninga i oporavak, koristeći funkciju jutarnjeg izvještaja na svom Garmin Forerunner 965 modelu.
Garminovo napredno praćenje sna uzima u obzir puls, varijabilnost otkucaja srca i podatke o pokretima tijela pri analizi vremena spavanja i budnosti, procjenjujući vrijeme provedeno u fazama laganog, dubokog i REM sna. Sve te informacije doprinose Garmin rezultatu sna, koji koristi Firstbeat Analytics. Od 1. veljače 2024. do 31. siječnja 2025., korisnici su imali prosječan rezultat sna od 72, što je povećanje u odnosu na 70 iz prethodnog razdoblja.
Skye Moench, profesionalna triatlonka s novorođenčetom, ističe važnost praćenja sna i drijemanja na Garmin uređaju, posebno u kombinaciji s automatskim prijenosom podataka u aplikaciju Garmin Connect. Ona naglašava kako joj to pomaže da uskladi osam do devet sati sna (ili više) s rasporedom novorođenčeta.
Ocjena sna kreće se od 0 do 100, s rangiranjem: izvrsno (90-100), dobro (80-89), prihvatljivo (60-79) i loše (0-60). Većina korisnika ne spava izvrsno, s samo sedam posto koji postižu izvrsne rezultate.
Isabel King, profesionalna brdska biciklistica, ističe san kao svoju "supermoć", koristeći ocjenu sna i Body Battery™ za planiranje treninga i odmora. Praćenje energije Body Battery govori koliko je energije preostalo, a dobar san značajno pomaže u obnavljanju tjelesne energije.
Većina korisnika Garmin satova spava između sedam i devet sati. Ako imate poteškoća s određivanjem koliko sna vam je potrebno, Garmin sleep coach može biti od pomoći, koristeći dob, aktivnost, povijest sna, odmore i varijabilnost srčanog ritma (HRV) za personalizaciju preporuka.
Kvaliteta sna obično opada s godinama, s prosječnom ocjenom sna od 74 u dobnoj skupini od 21 do 30 godina, koja pada na 68 u skupini starijih od 70 godina. Međutim, sve dobne skupine su poboljšale svoju kvalitetu sna, s najznačajnijim napretkom u skupini starijih od 70 godina.
Prema podacima, korisnici Garmin satova na Islandu i u Finskoj ostvaruju najbolje rezultate sna, što ukazuje na globalne razlike u kvaliteti sna.