
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / europska-unija-ima-dva-kljucna-zakona-kojima-ce-udariti-na-big-tech
Europska unija ima dva ključna zakona kojima će "udariti" na Big Tech
Europska komisija pokazuje snagu digitalnih zakona kroz niz slučajeva usmjerenih prema američkim tehnološkim gigantima poput Mete, Applea i Googlea, čime se otvara mogućnost izricanja visokih kazni američkim tehnološkim kompanijama.
Naime, EU je 2022. donijela dva ključna zakona u digitalnom sektoru - Zakon o digitalnim tržištima (DMA), koji regulira tržišno natjecanje u digitalnom prostoru, i Zakon o digitalnim uslugama (DSA), usmjeren na moderiranje sadržaja na internetu.
Sada je Komisija gotovo pri kraju s istragama koje se vode prema oba zakona, a većina ih se odnosi na kompanije sa sjedištem u SAD-u.
Očekuje se da će Meta i Apple biti kažnjeni u idućih nekoliko dana, budući da je Komisija u ožujku prošle godine postavila rok od 12 mjeseci za završetak istraga. I platforma X mogla bi biti kažnjena zbog kršenja DSA-a, iako istraga još nije završena.
Bude li donesena odluka o novčanoj kazni, to će biti prvi veliki test otvorene prijetnje američkog predsjednika Donalda Trumpa da će odgovoriti protumjerama ako EU kazni američke kompanije prema DMA-u ili DSA-u.
Dodatno, izjave Elona Muska usmjerene protiv EU-a i visokih europskih političara stavile su Komisiju pod dodatni politički pritisak vezano uz potencijalnu kaznu za platformu X.
Zakon o digitalnim tržištima (DMA)
Prvi način na koji EU može sankcionirati velike tehnološke kompanije je kroz DMA. Prema ovom zakonu, Komisija je imenovala sedam tzv. "čuvara pristupa" (gatekeepers) koji imaju ključnu ulogu na digitalnom tržištu. Pet od njih su američke kompanije: Alphabet, Apple, Meta, Amazon i Microsoft.
Gatekeeperi su definirani kao važni posrednici između poduzeća i potrošača, osobito u kontekstu osnovnih platformskih usluga poput društvenih mreža ili aplikacija za poruke.
DMA omogućuje izricanje kazni u visini do posto ukupnog svjetskog godišnjeg prometa tvrtke u prethodnoj godini ako se utvrdi kršenje pravila.
Komisija je prošle godine otvorila pet istraga protiv Alphabeta, Applea i Mete, a prošlog mjeseca donesene su tri odluke koje se odnose na Apple i Alphabet, ali nijedna još nije rezultirala novčanom kaznom.
Povjerenica za tržišno natjecanje Teresa Ribera posjetila je prošlog tjedna Washington, a na pitanje o mogućim kaznama za američke tehnološke divove izjavila je da je "dužna poštovati zakon" i slijediti pravila DMA-a.
Zakon o digitalnim uslugama (DSA)
Drugi način na koji EU može sankcionirati američke tehnološke kompanije je kroz DSA, zakon koji regulira moderiranje sadržaja.
DSA omogućuje Komisiji da provodi istrage i izriče kazne vrlo velikim internetskim platformama i tražilicama, poznatima pod kraticom VLOPSE. U travnju 2023. godine Komisija je imenovala 19 takvih platformi, među kojima su X i Meta, protiv kojih su istrage još uvijek u tijeku.
U slučaju kršenja DSA-a, Komisija može izreći kaznu u visini do šest posto svjetskog godišnjeg prometa platforme. Kazne se izriču "pružatelju" usluge. Prošle je godine Komisija poslala preliminarni nalaz Muskovoj platformi X, navodeći da je prekršila DSA. Trenutačno je u tijeku zaključenje te istrage, koja bi mogla rezultirati kaznom.
Za razliku od DMA-a, DSA ne postavlja rokove za završetak istrage.
Regulatori također razmatraju hoće li u obzir uzeti i ostale Muskove tvrtke koje nisu javno izlistane, poput SpaceX-a, Boring Companyja, Neuralinka i xAI-a, prilikom odlučivanja o kazni za X.
No, prema Komisiji, pružatelj usluge mora biti precizno određen tek u završnoj fazi postupka. Trenutno nema prijedloga konkretne kazne protiv platforme X.