
Link: https://www.ictbusiness.info / telekomunikacije / deutsche-telekom-koristi-dron-kao-letecu-baznu-stanicu-za-privremeno-pokrivanje
Deutsche Telekom koristi dron kao leteću baznu stanicu za privremeno pokrivanje
Deutsche Telekom je po prvi put upotrijebio dron za pružanje pokrivenosti mobilne mreže korisnicima na komercijalnoj mreži uživo: s visine od 2,3 kilometra na nebu, bespilotna letjelica (UAV) s integriranom mobilnom baznom stanicom pružala je pokrivenost na stazama na legendarnoj utrci Jizerská 50, dijelu Ski Classics, u planinama Jizera. Cijeli projekt bit će prikazan na MWC 2025 u Barceloni.
Deutsche Telekom se udružio sa stručnjacima za bespilotne zrakoplove Primoco UAV SE kako bi zajedno razvili i testirali jedinstveno rješenje za privremenu mobilnu pokrivenost. Tijekom svog prvog postavljanja dron je pružao kontinuiranu pokrivenost pod povoljnim vremenskim uvjetima četiri sata na inače nepokrivenom dijelu od šest kilometara rute Jizerská 50. Ovo čini Deutsche Telekom prvim prijevoznikom u Europi koji je postavio ovu vrstu leteće bazne stanice.
“Na nepristupačnom terenu ili u kriznim situacijama, dron s letećom antenom pruža otpornu povezanost. Gdje god je potrebno. I to vrlo učinkovito. Ovaj pristup nadopunjuje široku paletu alata Deutsche Telekoma za pouzdano pružanje mobilne komunikacije u mnogim scenarijima,” rekla je Claudia Nemat, članica uprave za tehnologiju i inovacije.
"Jizerská 50" je ponudio idealan scenarij postavljanja za sustav letećih antena: Zaštićeno krajobrazno područje planina Jizera često je mjesto održavanja sportskih događaja, au isto vrijeme i rezervat prirode. Bez uplitanja u zaštićeno područje, T-Mobile Češka mogao je osigurati da 4460 sudionika u glavnoj utrci dugoj 50 kilometara bude uvijek povezano – dostižući brzine preuzimanja do 95 megabita u sekundi i uplink do 34 megabita u sekundi. Ove godine stranicu je posjetilo ukupno više od 23.600 posjetitelja.
Deutsche Telekom ima paket alata rješenja koje može fleksibilno primijeniti za pokrivanje područja ovisno o situaciji i zahtjevima na terenu. Privremena rješenja pokrivenosti uključuju ćelije na kotačima, 'Cell-Tower-to-Go' ili leteće bazne stanice. Novo rješenje za bespilotne letjelice, koje je razvio tim za inovacije Deutsche Telekoma sa sjedištem u Češkoj, može se primijeniti u različitim scenarijima. Na primjer, za velike sportske događaje ili kulturne događaje u područjima s posebnim zakonskim zahtjevima ili s nepristupačnim terenom. To su tipično planinska i gusto pošumljena područja ili zaštićena područja, gdje nije moguće postaviti stalnu baznu stanicu, a ni korištenje privremenih baznih stanica u obliku kontejnera često nije učinkovito rješenje. Još jedan važan scenarij primjene je korištenje leteće antene kao fleksibilne alternative u kriznim situacijama – kao što su poplave, potresi ili požari kada zemaljska infrastruktura više ne radi. Dron može brzo osigurati mobilnu komunikaciju za pogođene i hitne službe.
Dron Primoco One 150, koji se koristi kao leteća bazna stanica, dizajniran je i proizveden u Češkoj. Ugrađena bazna stanica može se povezati "zrak-zemlja" sa zemaljskim backhaulom kao i putem satelita "zrak-svemir". Sustav omogućuje brzine preuzimanja do 200 megabita u sekundi i brzine uploada do 75 megabita u sekundi. Može opskrbljivati do 1200 korisnika istovremeno. Upotrijebljeni dron dugačak je 3,65 metara, visok 1,25 metara i ima raspon krila od 4,85 metara.