
Link: https://www.ictbusiness.info / vijesti / carine-poticu-strateski-zaokret-u-ulaganju-u-poduzetnicke-tehnologije
Carine potiču strateški zaokret u ulaganju u poduzetničke tehnologije
Američke carine uvedene tijekom administracije Donalda Trumpa potiču tehnološke tvrtke koje posluju s poduzećima da preispitaju svoje strategije uslijed rasta troškova i gospodarske neizvjesnosti, navodi GlobalData. Osim neposrednog pritiska na IT proračune, ove promjene u politici uzrokuju preoblikovanje opskrbnih lanaca, diversifikaciju dobavljača i promjene u modelima nabave, što u konačnici preoblikuje globalna tehnološka ulaganja i pojačava izazove u mobilnosti i dostupnosti AI talenata u sve fragmentiranijem svijetu.
Izvješće otkriva da carine predstavljaju monumentalnu promjenu u ekonomskoj i vanjskoj politici koja će imati trajne posljedice na dugoročne obrasce međunarodne trgovine, gospodarski rast, zaposlenost, dostupnost vještina i ulaganja u startupove – što će sve utjecati na poduzeća diljem svijeta.
„Kako se globalno gospodarstvo smanjuje i organizacije počinju s otpuštanjima, očekuje se da će poduzeća ulagati u umjetnu inteligenciju koja omogućuje veću automatizaciju. Upotreba robotike, računalnog vida i generativne umjetne inteligencije (GenAI) pomoći će organizacijama u smanjenju troškova rada. Međutim, neka AI startup poduzeća mogla bi pretrpjeti štetu zbog smanjenog pristupa kapitalu, dok će zemlje diljem svijeta povećavati AI ulaganja jer više ne mogu računati na SAD kao pouzdanog saveznika“, komentirala je Rena Bhattacharyya, glavna analitičarka i voditeljica prakse za poduzetničku tehnologiju i usluge u GlobalData.
GlobalData primjećuje da trenutačno političko i gospodarsko okruženje pogoduje razvoju suverenih strategija umjesto oslanjanja na globalna partnerstva. Tijekom posljednjeg desetljeća pojavile su se razne europske cloud inicijative na razini EU-a i pojedinih država, ali nijedna nije ozbiljno ugrozila dominaciju američkih hiperskalera (velikih pružatelja računalnih resursa).
„Ova značajna promjena mogla bi dati novi zamah europskim alternativama poput OVH-a ili Bleu-a. Dosad su manji obujam domaćih konkurenata, ovisnost o određenim dobavljačima (vendor lock-in) i praktičnost, kao i spremnost hiperskalera da surađuju s Europom oko regulatorne usklađenosti, usporavali bilo kakve drastične promjene u IT nabavi poduzeća. U budućnosti će organizacije biti znatno opreznije u oslanjanju na SAD kada je riječ o kritičnoj IT infrastrukturi“, napomenuo je John Marcus, glavni analitičar za poduzetničku tehnologiju i usluge u GlobalData.
Osim toga, otpuštanja izazvana usporavanjem globalnog gospodarstva utjecat će i na manjak AI stručnjaka. S jedne strane, talenti bi mogli postati dostupniji, a razine plaća mogle bi pasti. S druge strane, rastući interes za AI rješenja povećat će potražnju za kvalificiranim stručnjacima koji mogu implementirati složene tehnologije u velikim razmjerima.
„Zanimljivije će biti kako se promjene u vanjskoj i gospodarskoj politici odražavaju na mobilnost stručnjaka u području AI-a. Nejasno je hoće li nacionalističke tendencije potaknuti stručnjake da ostanu u svojim matičnim zemljama. Preferencije možda neće biti određene samo razinom naknade, već i međunarodnom percepcijom prema nedavnom postupanju SAD-a prema imigrantima i gostima, kao i kontroverzama u akademskim institucijama“, zaključuje Bhattacharyya.
Trumpova administracija uvela je carine na stotine milijardi dolara vrijednu robu iz Kine, što je potaknulo kineske protumjere. Time su povećani troškovi za tehnološke komponente, što je posebno pogodilo tvrtke koje ovise o kineskoj proizvodnji.
Zbog rizika od političkih i trgovinskih napetosti, tehnološke tvrtke preusmjeravaju proizvodne kapacitete u druge zemlje poput Vijetnama, Indije ili Meksika.
Generativna umjetna inteligencija (npr. ChatGPT, DALL·E) postaje sve važnija u automatizaciji zadataka. To utječe na strukturu radne snage – smanjuje se potreba za nekim vrstama poslova, ali raste potražnja za visokokvalificiranim profilima.
Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure i Google Cloud čine većinu tržišta cloud infrastrukture. EU pokušava stvoriti vlastite alternative, ali s ograničenim uspjehom – zbog nedostatka kapitala, ekosustava i konkurentnosti.