
Link: https://www.ictbusiness.info / poslovna-rjesenja / a-kako-izgleda-cloud-implementacija
A kako izgleda Cloud implementacija?
Cloud implementacije u Hrvatskoj u porastu su zbog racionalizacije troškova i lakšeg upravljanja potrebnim IT resursima unutar tvrtki. Tako se o Cloudu mnogo priča, no često ostaje nejasno kako bi trebalo izgledati uvođenje jednog takvog rješenja u svakodnevno poslovanje.
Za primjer uzmimo nedavno uvođenje Clouda u jedno veliko hrvatsko dioničko društvo u sektoru prometa i veza, koje ima više od 160 poslovnica u zemlji. Zbog iznadprosječno visokog broja poslovnica za hrvatske uvjete, koje su još k tome geografski disperzivne diljem zemlje, suočili smo se s prvim velikim izazovom, a vezan je uz potrošnju resursa za održavanje sustava. Jedan tako disperzirani sustav značajno otežava, kako svakodnevnu administraciju, tako i uvođenje novih servisa.
Naime, u slučajevima kad kompanija želi nadograditi sustav i uvesti nove servise, potrebno je obići sve lokacije i napraviti nadogradnje, što uključuje veliki broj tehničara na terenu s vrlo upitnim rezultatom i kompliciranim procesom otklanjanja problema. Da ne spominjemo kako je i procedura povratka na staro (rollback) dugotrajan proces.
Osim toga, tradicionalan način upravljanja desktopima koje je kompanija imala, za sobom povlači i kratak životni vijek radnih stanica, a standardno održavanje koje kompanija ima od strane proizvođača je tri godine, što troškove održavanja značajno povećava u četvrtoj i petoj godini.
U želji da se kvalitetno adresiraju navedeni izazovi, implementacija privatnog oblaka nametnula se kao logičan korak, a kao jedini sistem integrator u regiji s potrebnim referencama Cloud implementacije odabran je Combis.
Dostupnost i automatizacija
Projekt smo podijelili u dvije faze. Prvu su činile implementacija i automatizacija virtualizacije desktopa i aplikacija, dok je u drugoj planirana virtualizacija i migracija back offfice sustava na centralnu lokaciju.
S obzirom da se Cloud u velikoj mjeri sastoji od virtualizacije, a virtualizacija je centralizacija, u ovoj fazi projekta smo de facto centralizirali sve end-user resurse na jednu lokaciju. Kako je i danas dosta nerazumijevanja vezanih oko termina Cloud, kojeg se poistovjećuje sa virtualizacijom, Cloud bismo mogli svesti na:
Projektom implementacije Clouda planirani prvi korak bio je migrirati desktop i back office okolinu na centralnu lokaciju imajući u vidu obvezu osiguravanja visoke dostupnosti servisa.
Virtualizirali smo cjelokupni proces šalterskih poslovnica, a kvalitetnim odabirom rješenja za implementaciju desktop virtualizacije smanjili smo zahtjeve na hardverskoj platformi za četiri puta, te eliminirali nepotrebne softverske licence. Samim time maksimalno smo zaštitili i optimizirali investiciju korisnika. Ovo je posebno bitno zbog činjenice da implementacija Clouda u startu donosi relativno visoke kapitalne troškove, koji se u kasnijim godinama eksploatacije ovog rješenja smanjuju, te prelaze u uštedu u godinama jednostavnijeg održavanja centraliziranog umjesto distribuiranog sustava.
Po završetku virtualizacije desktopa uspješno smo virtualizirali sve aplikacije potrebne za poslovanje i što je najbitnije podržali svu periferiju koja je bila uistinu raznolika i generacijski i arhitekturalno.
Uz to, smanjili smo i zahtjeve na mrežnu infrastrukturu te osigurali visoku dostupnost primarnog podatkovnog centra i prebacivanje na sekundarni u slučaju ispadanja primarnog. Obzirom da se Cloud ne sastoji samo od virtualizacije bilo je potrebno implementirati i automatizaciju i orkestraciju. Ovdje smo primijenili naše rješenje - ComCloud, koje je omogućilo potpunu automatizaciju životnog ciklusa jednog radnog mjesta.
Optimiziranje troškova
ComCloud rješenje sastoji se od prednjeg kraja sučelja (frontend) za korisnika i pozadinskog provisioning alata kojim korisnici dobivaju jedinstveno mjesto za upravljanje svojim virtualnim identitetom. Omogućeno je samoposluživanje u app storeu gdje korisnici mogu virtualno 'kupovati' poslovne aplikacije koje su im odobrene od strane menadžera, te proširivati Cloud disk, dodavati ili mijenjati virtualne resurse u svojoj virtualnoj okolini.
Benefiti koji su osigurani ovim projektom za IT menadžere su detaljni izvještaji o korištenju poslovnih aplikacija i Cloud resursa, koji krajem svakog mjeseca detaljno pokazuju mogu li se optimizirati troškovi licenci koje ova kompanija koristi ili ne. Na ovaj način smo implicitno dobili jednu vrstu jednostavnog Asset Managementa.
I na kraju, s obzirom da Cloud implementacija isključivo ovisi o dostupnosti servisa - mreži - morali smo osigurati redundantne načine korisničkog pristupa do Cloud okoline gdje smo kombinirali konvencionalni način pristupa (Metro Ethernet , aDSL) i 3G mobilnog pristupa kao back up opcije.
Ovim projektom korisnik je dobio prijeko potrebnu fleksibilnost prilikom nadogradnje i uvođenja novih servisa, jer se jednostavna promjena na centralnom sustavu automatski osigurava svim korisnicima. Dodatno, migracijom desktop platformi s radnih stanica na centralnu lokaciju značajno smo produljili životni vijek radnih stanica s tipičnih tri do pet na osam godina.
Na Combis konferenciji koja se 25. i 26. rujna održava u Šibeniku, na kojoj je ICTbusiness.info i ICTbusiness TV medijski pokrovitelj, cijeli niz predavanja posvećen je upravo primjeni Cloud rješenja.
* O autoru: Igor Dužević, voditelj odjela za virtualizaciju i Cloud iz Combisa