Kriptovalute su prošle svoju prvu fazu, onu u kojoj se malo o njima znalo pa bi čest slučaj bio da ljudi izgube mnogo novca jer ne znaju njima baratati, a oni spretniji na krilima neuspjeha te većine bi postali iznimno bogati. Sve se sad stabiliziralo, ali za one najspretnije stigla je nova prilika u vidu inicijalne ponude novčića (ICO - initial coin offering), kojom se „gura“ na tržište nova kriptovaluta.
Riječ je o modelu koji podsjeća na inicijalnu javnu ponudu (IPO - initial public offering) kakvu viđamo na burzi kad se neka od kompanija odluči postati "javna". Samo, princip je ipak bitno drugačiji u jednom segmentu, a tiče se samog prikupljanja novca od strane novoosnovanog startupa.
Dakle, kad se pojavi tako novoukomponirana potencijalna kompanija, ona postaje svojevrsni "bitcoin spinoff", koji se ovih dana praktički stalno služi Ethereum platformom. Na taj način omogućava se poslovanje već postojećom kriptovalutom kao bitcoin ili ethereum, s tim da je ono u potpunosti vezano kroz jedan blockchain. Kad se prikupi dovoljno novih "novčića", nude se javno kroz aukciju pa zainteresirani investitori to kupuju "stvarnim" novcem i na taj način "guraju" startup, odnosno novu kriptivalutu, dalje.
Samo, ovdje je uvelike riječ o špekulaciji jer novac će se vratiti samo ako vrijednost kriptovalute "skoči". Bitcoin je to učinio, kroz posljednjih 12 mjeseci vrijedi 410 posto više, a Ethereum čak 4000 posto više. Ali, to se ipak čini više kao iznimka nego kao pravilo pa svi koji se odluče na ovaj način prikupljati novac moraju znati da su šanse za neuspjeh znatne. Dakle, u pravilu jednake kao i inače pokrećete startup.
Ethereum je na ovaj način uspio, krenuo je s 31 591 bitcoina, što je bilo oko 18,5 milijuna američkih dolara i čak 60 milijuna ethereuma. Zahvaljujući podršci samih vlasti u Rusiji, hrabrih investitora sa svih strana i vrijednim "rudarima", ethereum je postao iznimno vrijedan kao kriptovaluta i primjer drugima. Pa, ako imate mnogo novca i hrabrosti, okušajte se u ovome...
DeepSeek je zabilježio izniman porast prometa, zauzevši četvrto mjesto na ukupnoj ljestvici s 268 milijuna posjeta. Ovaj skok uslijedio je nakon objave njihovog otvorenog izvornog modela za zaključivanje u siječnju, što je dovelo do nevjerojatnog povećanja posjeta stranici od 2026 posto.
YouTube je isključio reklamne prihode za takve videozapise, a kanali koji distribuiraju takav sadržaj, poput Screen Culturea, uklonjeni su iz partnerskog programa.
Prema najnovijim podacima analitičke kuće Emarketer, ulaganja u influencer marketing u SAD-u doći će do vrhunca i nadmašiti prag od 10 milijardi dolara već u 2025., godinu ranije nego što je prethodno predviđano.