Internet stvari (IoT) svakako je nešto o čemu se priča i što će promijeniti skorašnju budućnost, no u ovoj godini prognoze su da se apsolutno ništa neće promijeniti. Generirat će 1,2 milijardi američkih dolara, što je skoro pa dvostruko više od 650 milijuna dolara prošle godine.
Zvuči mnogo, ali treba znati da su prognoze u naredne četiri godine poprilično drugačije. Naime, 2020. bi IoT trebao generirati nevjerojatnih 300 milijardi dolara, umreženo bi trebalo biti 20 milijardi uređaja i samo bi maloprodaja trebala dosegnuti 2,5 milijardi dolara. Ali ovakav tempo kakav se sugerira za ovu godinu sigurno ne daje razloga za optimizam.
Naime, još je previše prepreka pa ljudi nisu prepuni povjerenja u sve što se nudi, niti proizvođači u takvoj situaciji previše idu glavom bez obzira u cijelu priču. Na Consumer Electronics Showu (CES) u Las Vegasu vidjeli smo cijeli niz proizvoda, ali većinom su to bile žarulje, pokoji hladnjak, termostati, satovi...
Ne ulijeva to previše nade, no stručnjaci garantiraju da će se stvari promijeniti kad se riješe gorući problemi ove industrije. Tek tad će žestoko krenuti cijela priča na adekvatan način. Prvenstveno, treba postaviti standarde koji bi osiguravali neometan rad više uređaja odjednom, potrebni su protokoli, regulative i suradnja operatera međusobno. Uz to, potrebna je bolja infrastruktura i znatno brže internetske konekcije. O svemu tome se nije mislilo jer lako je povezati termometar (nije Google bez razloga preuzeo NEST) ili neki manji uređaj s pametnim telefonom, ali ukoliko želite kontrolu nad svim uređajima, potrebno je nešto više, kompliciranije i trenutno potpuno neizvedivo.
Stoga, da bi sve krenulo prema naprijed potrebno je promijeniti način razmišljanja ljudi, stvarnost koju su postavili lideri tehnoloških kompanija i potom bi se možda moglo početi raditi i na samom povjerenju eventualnih korisnika.
Nalazimo se u procesu intenzivne digitalne transformacije, a želimo li se istaknuti i postati tehnološki lider, vrijeme je da Hrvatska preuzme odvažniji smjer. Jednako kao što u sportu postižemo vrhunske rezultate u najjačoj svjetskoj konkurenciji, moramo postati ambiciozniji kako bismo ne samo sustigli, već i nadmašili tehnološki najnaprednijih društava. U tom smislu je krajnji trenutak za odvažne poteze.
Zajedno s timom iz Strand Consulta, napisao sam izvješće The Nature of Telecom Capex until the End of the Decade, koje sveobuhvatno analizira trendove kapitalnih izdataka (Capex) u zapadnoeuropskoj telekomunikacijskoj industriji, ispitujući sile koje pokreću ulaganja, nove izazove i projekcije za naredne godine.
Uloga upravnih odbora u kibernetičkoj sigurnosti nikada nije bila kritičnija. S napredovanjem kibernetičkih prijetnji i uvođenjem strožih regulatornih zahtjeva poput NIS2 direktive i Cyber Resilience Act-a (CRA), odbori moraju zauzeti aktivniji i strateškiji pristup.